Innowacja w zakresie stymulacji wzrostu włosów
Proszę nam wyjaśnić, czym zajmuje się trichologia?
Trichologia to dział nauk medycznych zajmujący się analizą, diagnozą i leczeniem chorób skóry głowy i włosów. Istnieje od ponad stu lat na uczelniach m.in. Anglii, Australii, Włoch, Stanów Zjednoczonych. W ramach tej nauki wyróżniamy trichologię medyczną, reprezentowaną głównie przez lekarzy, i trichologię kosmetyczną. Zadaniem trichologa medycznego jest wykrycie przyczyny choroby i określenie metody leczenia przez zebranie wywiadu i wykonanie szeregu badań diagnostycznych, często przy ścisłej współpracy lekarzy kilku specjalizacji. Trichologia kosmetyczna to głównie wspieranie terapii zabiegami pielęgnacyjnymi w celu poprawy kondycji skóry głowy i włosów.
Z jakimi problemami zwracają się do Pani pacjenci?
Najczęstszymi wskazaniami do leczenia trichologicznego są: ciemieniucha dziecięca lub starcza, atopowe zapalenie skóry, wypadanie włosów w czasie dojrzewania i po porodzie, łysienie – alopecja, łupież suchy, łupież tłusty, łojotok, przetłuszczanie, łuszczyca, grzybica, egzema, hiperhydroza – nadmierne wydzielanie gruczołu potowego, sucha, swędząca skóra, włosy oraz skóra zniszczona chemicznie i mechanicznie. Oprócz zabiegów przed i po transplantacji, specjalista tricholog zajmuje się też stymulacją wzrostu nowych włosów, hamowaniem miniaturyzacji mieszków włosowych i przedłużaniem procesu fizjologicznego wzrostu włosa. Zabiegi trichoterapeutyczne to zarówno profilaktyka, jak i leczenie skóry głowy, która stanowi podłoże dla mieszków włosowych. Dzięki ich prawidłowemu funkcjonowaniu, poprawie zdrowia skóry głowy i organizmu możemy cieszyć się wzrostem i prawidłową wymianą fizjologiczną zarówno naszych naturalnych włosów, jak i tych po przeszczepie.
Jakie są najczęściej przyczyny wypadania włosów?
Należy mieć świadomość, że włosy mogą wypadać z różnych powodów. Przeważnie związane jest to z emocjami, nad którymi nie panujemy, sytuacjami kryzysowymi i stresem. Nieprzemyślane diety stosowane bez wykonania uprzedniego testu na nietolerancję pokarmową, odchudzanie się, przewlekłe stany zapalne, nieleczone uzębienie, zatoki, niedobór lub nadmiar witamin i pierwiastków śladowych, zaburzenia krążenia krwi, zażywanie leków, szczególnie z beta-blokerami, niestabilna baza hormonalna w organizmie, operacje/narkozy, nikotyna, alkohol czy późno zdiagnozowana cukrzyca mogą być także odpowiedzialne za nadmierną utratę włosów. Nie można pominąć farbowania, rozjaśniania, trwałej ondulacji. Działania te mogą przecież podrażnić skórę głowy, zaburzyć fazy wzrostu włosów oraz naruszyć florę bakteryjną, warstwę hydrolipidową i strukturę włosa.Pamiętajmy też o wymianie fizjologicznej włosa u kobiet, która prawidłowo odbywa się co 5–7 lat, natomiast u mężczyzn co 3–5 lat. Nie sugerujmy się opinią, iż 100 włosów dziennie to norma przy wypadaniu – nie ma powodu do niepokoju, dopóki nie zauważamy zwiększonej liczby wypadających włosów w umywalce, wannie, na szczotce czy pościeli, w takim przypadku warto udać się po poradę do trichologa.
Co jest powodem trudności w uzyskaniu trwałego odrostu włosów?
Zgłaszają się do nas pacjenci, którzy mają zdiagnozowany zespół zaburzeń zdrowotnych lub/i zaburzenia hormonalne oraz mają chroniczne problemy z równowagą emocjonalną. W takich przypadkach leczenie może być oporne albo nie przynosić oczekiwanych efektów.
Co skłoniło panią do zainteresowania się colostrum i mlekiem klaczy?
Korzystne działanie colostrum znane jest od wieków. Żadna inna naturalna substancja nie zawiera tylu istotnych bioaktywnie czynników w takim wysokim stężeniu jak colostrum. Są to na przykład czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego, usprawniający proces gojenia, naskórkowy czynnik wzrostu odpowiadający za regenerację naskórka oraz wiele innych. Na stan skóry wpływa też stres oksydacyjny, za którego redukcję odpowiada w znacznym stopniu zawarta w siarze w bardzo dużej ilości laktoferyna. Znane jest także bardzo korzystne kosmetyczne działanie mleka klaczy. Wiąże się to z dużą zawartością aktywnych czynników o działaniu regulacyjnym, enzymatycznym i hormonalnym. Są to głównie substancje białkowe będące podstawowym budulcem macierzy włosa. Analizując opisane właściwości colostrum i mleka klaczy, doszłam do wniosku, że ich połączenie może być skuteczne w przypadku problemów ze skórą głowy, objawiających się wypadaniem włosów. Dodam jeszcze, że od dziecka temat koni był mi bliski, ponieważ mój dziadek był ich hodowcą. Wspaniałą rzeczą jest możliwość połączenia pasji z pracą naukową.
I tak powstał pomysł na trichofaktor wzrostu włosów?
Uważałam, że warto wzbogacić skład substancji aktywnych o proteiny jedwabiu. We współpracy z firmą Genactiv opracowaliśmy ostateczną recepturę serum. Nastąpiła faza weryfikacji naszej idei w praktyce. Już po kilku miesiącach wiedzieliśmy, że mamy w rękach skuteczny preparat dla osób dotkniętych wypadaniem czy brakiem włosów. Serum okazało się skuteczne zarówno w przypadku łysienia mężczyzn, jak i kobiet, a nawet dzieci. Jego skuteczność wiążę także z jakością zawartych w nim substancji aktywnych. Najlepszy pod względem aktywności biologicznej produkt uzyskuje się, gdy colostrum pobrane jest od krowy w ciągu kilku godzin po porodzie – im wcześniej, tym lepiej. Siara, jak i mleko klaczy, muszą być pozyskiwane w kontrolowanych warunkach – dobrze prowadzone stado krów czy klaczy daje gwarancję jakości oraz higieny. Bardzo istotny jest także sposób produkcji, chodzi głównie o właściwy proces przetwarzania siary i mleka. Najcenniejszy jest produkt otrzymany na drodze liofilizacji, dzięki czemu nie dochodzi do denaturacji białek. Uzyskujemy produkt o najwyższej jakości i pełnej aktywności biologicznej.
Czy uważa pani, że stosowanie serum w postaci wcierki wystarczy, aby zahamować wypadanie włosów i stymulować ich wzrost?
Jestem przekonana, że stosowanie zewnętrzne serum Colosregen powinno być uzupełnione przez doustną suplementację colostrum. Uzyskana wówczas synergia działania wzmocni efekt tzw. terapii łączonej. Należy także brać pod uwagę wiek pacjenta, jego obecny stan zdrowia oraz stan i ilość jego włosów.
Wywiad opublikowano w profesjonalnym magazynie LNE w 2014 roku. Został przeprowadzony z Panią Kingą Esterą Jach - Skrzypczak, która jest diagnostą obrazowym, technikiem trychologii analitycznej z ponad 20 letnim doświadczeniem zawodowym. Od 1993 roku ściśle współpracowała z prof. doc. Enzo Formentini – wykładowcą Uniwersytetu w Mantui (Włochy), który był wielkim autorytetem w trychologii europejskiej i twórcą pierwszej linii trychopreparatów w kontekście problematyki kosmetyczno-klinicznej. Jest współzałożycielem i wykładowcą Trichology Clinical Education TCE o raz wykładowcą w Collegium Cosmeticum w Toruniu.