-
Aktywność fizyczna zaraz obok prawidłowego odżywiania jest podstawowym elementem utrzymania zdrowia. Mowa tu o umiarkowanej aktywności codziennej wyrażonej krokami, jazdą na rowerze, zajęciami fitness czy grą zespołową. Są jednak tacy, którzy poświęcają różnym dyscyplinom sportowym trochę więcej czasu niż przeciętny Polak. Mowa o sportowcach. Podziwiamy ich, kibicujemy, choć nim pojawią się na boisku i rywalizują o zwycięstwo, mają za sobą tygodnie czy miesiące intensywnych i wyczerpujących przygotowań. To czas kiedy organizm niejako wystawiany jest na próbę.
-
Colostrum jest pierwszym mlekiem ssaków produkowanym po urodzeniu i jest bogate w immunoglobuliny, białka antybakteryjne (np. laktoperoksydaza, laktoferyna) i inne bioaktywne czynniki, w tym czynniki wzrostu, m.in. insulinopodobny czynnik wzrostu typu 1 (IGF-1). Colostrum ma niebagatelny wpływ na wzrost, odżywianie i rozwój nowonarodzonego osobnika - przyczynia się do właściwego działania układu immunologicznego, wspiera eliminację infekcji, a także stymuluje wzrost układu pokarmowego. U dorosłych randomizowane badania kliniczne pokazały korzystny efekt doustnej suplementacji colostrum w redukcji zwiększonej przepuszczalności jelit wywołanej przez niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz indukowanej przez wysiłek fizyczny, a także w zmniejszeniu częstotliwości infekcji górnych dróg oddechowych. W niniejszym artykule „weźmiemy pod lupę” czynnik wzrostu IGF-1, ponieważ jego obecność w colostrum budzi wiele dyskusji.
Użyj strzałek w lewo/w prawo, aby poruszać się po pokazie slajdów lub przesuń palcem w lewo/w prawo, jeśli używasz urządzenia mobilnego