Przedstawiamy cykl edukacyjny Prof. dr hab. n. med. Ewy Stachowskiej "Z Grubsza o Jelitach". Dowiesz się tu wszystkiego co warto o nich wiedzieć. Powiemy Ci o sprawach, ciekawych dla każdego z nas:funkcjonowaniu jelita,mikroflorze bakteryjnej i jej roli w utrzymaniu zdrowia, jak jelita zmieniają funkcjonowanie mózgu, jak sobie radzić w stanach zaburzonejflory jelitowej.W poniższym odcinku dowiemy się w jaki sposób możemy zapobiegać zaparciom w podróży.
Zbliża się rok szkolny, dlatego wielu rodziców zastanawia się, co zrobić, aby uchronić dziecko przed infekcjami. Chociaż pojawia się wiele “magicznych sposobów” - specjaliści są zgodni - to tryb życia ma ogromne znaczenie na samopoczucie naszego dziecka.
W jelitach mieści się prawie 2 kg korzystnych dla człowieka bakterii (m. in. Lactobacillus i Bifidobacterium). Pod wpływem wielu różnych czynników, flora bakteryjna jelit stopniowo się zmienia. Mogą na nią wpływać np. wiek, pożywienie, zaburzenia mikroflory jelit. Nasza mikroflora jelitowa wpływa na funkcjonowanie całego organizmu: objawy jej zaburzenia znacznie wykraczają poza układ pokarmowy. Znaczenie flory bakteryjnej jelit człowieka jest więc ogromne. Toksyny w jelitach zaburzają koncentrację, wpływają na stawy, skórę, układ oddechowy i oczywiście odporność.