W ostatnich latach, coraz więcej mówi się o glutenie oraz o dietach bezglutenowych. Czy jest to tylko moda na zdrowy styl życia, czy kryję się za tym coś zdecydowanie poważniejszego? Od dłuższego czasu można zauważyć również produkty oznaczone symbolem przekreślonego kłosa, które świadczą właśnie o braku zawartości glutenu. Wiele osób nawet nie jest świadoma, swojej nietolerancji na tę substancję. Dopiero po przebadaniu dochodzą do diagnozy, która zmusza pacjenta do zmiany diety. Jednak spora część osób wybiera ją świadomie, w celu poprawienia kondycji swojego organizmu.
Przedstawiamy cykl edukacyjny Prof. dr hab. n. med. Ewy Stachowskiej "Z Grubsza o Jelitach". Dowiesz się tu wszystkiego co warto o nich wiedzieć. Powiemy Ci o sprawach, ciekawych dla każdego z nas:funkcjonowaniu jelita,mikroflorze bakteryjnej i jej roli w utrzymaniu zdrowia, jak jelita zmieniają funkcjonowanie mózgu, jak sobie radzić w stanach zaburzonejflory jelitowej.W poniższym odcinku dowiemy się wszystkich niezbędnych informacji dotyczących glutenu.
Przedstawiamy cykl edukacyjny Prof. dr hab. n. med. Ewy Stachowskiej "Z Grubsza o Jelitach". Dowiesz się tu wszystkiego co warto o nich wiedzieć. Powiemy Ci o sprawach, ciekawych dla każdego z nas: funkcjonowaniu jelita, mikroflorze bakteryjnej i jej roli w utrzymaniu zdrowia, jak jelita zmieniają funkcjonowanie mózgu, jak sobie radzić w stanach zaburzonej flory jelitowej.
Zbliża się rok szkolny, dlatego wielu rodziców zastanawia się, co zrobić, aby uchronić dziecko przed infekcjami. Chociaż pojawia się wiele “magicznych sposobów” - specjaliści są zgodni - to tryb życia ma ogromne znaczenie na samopoczucie naszego dziecka.
W jelitach mieści się prawie 2 kg korzystnych dla człowieka bakterii (m. in. Lactobacillus i Bifidobacterium). Pod wpływem wielu różnych czynników, flora bakteryjna jelit stopniowo się zmienia. Mogą na nią wpływać np. wiek, pożywienie, zaburzenia mikroflory jelit. Nasza mikroflora jelitowa wpływa na funkcjonowanie całego organizmu: objawy jej zaburzenia znacznie wykraczają poza układ pokarmowy. Znaczenie flory bakteryjnej jelit człowieka jest więc ogromne. Toksyny w jelitach zaburzają koncentrację, wpływają na stawy, skórę, układ oddechowy i oczywiście odporność.