Badania histopatologiczne
Badanie histopatologiczne polega na ocenie pod mikroskopem materiału pobranego od pacjenta. Celem badania jest ocena charakteru choroby - umożliwia potwierdzenie lub wykluczenie podejrzenia postawionego na podstawie innych badań lub obserwacji.
Diagnostyka i planowanie leczenia chorób nowotworowych to główna dziedzina, w której stosowana jest histopatologia. W tym przypadku badanie pozwala na określenie stopnia złośliwości nowotworu oraz cech umożliwiających wybór leczenia celowanego bądź hormonalnego.
Badania histopatologiczne. Co to jest i na czym polega?
Przykładem pozwalającym zrozumieć, co to jest badanie histopatologiczne, jest biopsja niewielkiego wycinka skóry objętej zmianą chorobową. Badanie histopatologiczne skóry pozwala zdiagnozować zmiany skórne, potwierdzając podejrzenie choroby lub całkowicie ją wykluczając.
Materiał pobrany od pacjenta umieszcza się w utrwalaczu (najczęściej formalinie). Następnie poddaje się go obróbce histopatologicznej. Później wycinek jest umieszczany na szkiełkach mikroskopowych i poddawany procesom barwienia. Uwidacznia to wszystkie struktury komórkowe na pobranym materiale, które finalnie ocenia lekarz specjalista patomorfologii lub histopatolog.
Otrzymany w ten sposób wynik badania histopatologicznego stanowi podstawę do wdrożenia leczenia chirurgicznego lub farmakologicznego.
Ile trwa badanie histopatologiczne (ile się czeka na wynik)? Zazwyczaj od kilku dni do kilku tygodni - standardowo od 7 do 14 dni. Wiele zależy od placówki, w której wykonujemy badanie, a także od wielkości pobranego materiału.
Histopatologia – badanie umożliwiające ocenę zmian chorobowych
Czasem konieczne jest powtórne badanie histopatologiczne, np. gdy uzyskano niezadowalający wynik badania, czyli niejednoznaczny bądź powodujący nieprawidłowe rozpoznanie. W przypadku rozbieżności lub problemów, warto skontaktować się z histopatologiem – zwłaszcza gdy lekarz klinicysta ma wątpliwości dotyczące wyniku.
Interpretacji wyników nie należy podejmować na własną rękę. Zamiast tego należy udać się do specjalisty zlecającego badanie lub do lekarza rodzinnego.
Rola mikroflory jelitowej w chorobie nowotworowej
Badania histopatologiczne są wykonywane w celu oceny zmian chorobowych, często w przypadku podejrzenia nowotworu. Co ciekawe wiele zachorowań na nowotwory ma związek ze sposobem żywienia i trybem życia pacjenta. Dotyczy to zwłaszcza raka jelita grubego, gdzie stan zapalny jest jednym z czynników predysponujących do rozwoju raka.
Komórki nabłonkowe jelit tworzą fizyczną barierę przed patogenami i odpowiadają za modulowanie odpowiedzi immunologicznej organizmu oraz wchłanianie substancji odżywczych z pożywienia. Dysbioza mikrobiomu może prowadzić więc do rozwoju nowotworu. Z tego względu warto dbać o rozwój i utrzymanie dobrej mikroflory jelitowej.
Wykazano, że colostrum (siara) dzięki zawartości laktoferyny i pochodnych peptydów wykazuje działanie przeciwnowotworowe. W badaniach in vitro związki te były efektywne wobec linii komórek włókniakomięsaka MethA, raka okrężnicy C26 i czerniaka B16F10. Mechanizm działania colostrum polegał na hamowaniu procesu angiogenezy, czyli powstawania nowych naczyń krwionośnych wokół guza. Co więcej, stosowanie siary zmniejszało ryzyko wystąpienia przerzutów.
Źródła:
https://gemini.pl/poradnik/badania/badania-histopatologiczne/