Najnowsze badania na grupie dzieci w wieku przedszkolnym udowadniają ochronne działanie Colostrum. Zobacz wywiad!
Z wielką przyjemnością zachęcamy do obejrzenia najnowszego wywiadu z profesorem Maciejem Hałasą, który podzielił się fascynującymi informacjami na temat najnowszych badań nad Colostrum. (Dokładniej, chodzi o badanie pediatryczne, które zostało przeprowadzone na grupie dzieci w wieku przedszkolnym. Badanie to bezsprzecznie udowodniło, to co wiedziano już od wieków. Colostrum pomaga nie tylko noworodkom, ale i starszym dzieciom! Drugim, równie ważnym gościem programu jest dietetyczka Monika Stromkie-Złomaniec, która zdradza, na co warto zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego suplementu z Colostrum.
Oto kilka kluczowych punktów z tego ekscytującego wywiadu:
- Celem badania* była ocena profilaktycznego stosowania Colostrum w zapobieganiu infekcjom górnych dróg oddechowych u zdrowych dzieci w wieku przedszkolnym.
- Uczestnikami były dzieci w wieku przedszkolnym, rekrutowane z dwóch przedszkoli. Przeanalizowano dane 57 kwalifikujących się uczestników. Jedynym kryterium wykluczenia była alergia na mleko krowie.
- Badanie przeprowadzone było jednocześnie u wszystkich dzieci (od 1 października do 24 lutego).
- Suplementacja ta spowodowała spadek częstości i ciężkości infekcji o ponad 1/3 przez okres 140 dni (czyli do 95 dni po zakończeniu suplementacji).
Wnioski badania:
- Dzieci przedszkolne w wieku 3-7 lat otrzymujące przedsezonową suplementację Colostrum mogą mieć o 31% mniej dni z objawami IGDO i o 37% lżejsze objawy IGDO niż ich rówieśnicy otrzymujący placebo w okresie do 20 tygodni od rozpoczęcia suplementacji.
- Liczba epizodów o średniej ciężkości trwających co najmniej 3 dni i oddzielonych od siebie o co najmniej 3 dni była o 50% niższa w grupie COL w porównaniu do PBO przez cały okres badania (21 tygodni).
Jak więc możemy zauważyć, najnowsze badanie udowodniło, że COLOSTRUM CHRONI PRZED INFEKCJAMI GÓRNYCH DRÓG ODDECHOWYCH.
Jednak, aby Colostrum działało, musi być dobrej jakości. Co to oznacza, w wywiadzie opisuje, to dietetyczka Monika Stromkie-Złomaniec. Colostrum musi być:
- szybko pobrane - tylko wtedy jest bogate w bioaktywne składniki
- liofilizowane - dzięki temu produkt zachowuje bioaktywne właściwości (nie są one niszczone pod wpływem wysokiej temperatury)
- przebadane - najlepiej wybrać takie Colostrum, na którym przeprowadzane są badania.
Materiały:
*BADANIE: Six Weeks of Supplementation with Bovine Colostrum Effectively Reduces URTIs Symptoms Frequency and Gravity for Up to 20 Weeks in Pre-School Children M. Halasa i wsp. (2023)