Lizozym
Lizozym jest białkiem kateinowym, które działa jak enzym. Gdy do organizmu przedostają się chorobotwórcze drobnoustroje, uaktywnia nieswoistą odpowiedź odpornościową. Jego charakterystyczną cechą są silne właściwości bakteriobójcze.
To składnik tkanek ludzkiego ciała, którego zadaniem jest wsparcie mechanizmów układu immunologicznego. Występuje również u zwierząt, roślin, bakterii i wirusów.
Zastosowanie lizozymu opiera się więc na zwalczaniu bakterii i hamowaniu rozwoju infekcji bakteryjnych. Rozkłada ściany komórkowe bakterii, hydrolizując tworzące je peptydoglikany. Jego aktywność bakteriobójcza zależy jednak od wielu czynników, m.in. od temperatury, ewentualnych dodatków substancji chemicznych, czy odczynu środowiska, w którym się znajduje.
Został odkryty przez Aleksandra Fleminga.
Gdzie występuje lizozym?
Lizozym występuje naturalnie w dojrzałych granulocytach, makrofagach i monocytach oraz w płynach tkankowych (mleku, ślinie, łzach). Często pozyskuje się go z białka jaja kurzego. Na rynku można znaleźć naturalne suplementy z lizozymem, zawierające odpowiednie stężenie tego składnika, jak np. produkty Colostrum Colostrigen. W przypadku colostrum bovinum, pobranego w ciągu 2 pierwszych godzin po porodzie, jest on jednym z ponad 250, cennych dla zdrowia czynników aktywnych.
Poza tym lizozym znajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym jako bezpieczny składnik konserwujący E1105. Chroni produkty przed wniknięciem bakterii. Jest dodawany w niewielkich ilościach do ryb, mięsa i przetworów mlecznych.