Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy (ang. hyaluronic acid) jest substancją naturalnie występującą w ludzkim organizmie m.in. w tkance łącznej, stawach, płynach ustrojowych, ciele szklistym oka, a przede wszystkim w skórze. Poza tym stanowi jeden z najczęściej stosowanych składników w kosmetologii i medycynie estetycznej. Przyczyną jego popularności są wyjątkowe zdolności wiązania wody, dzięki którym wykazuje intensywne działanie nawilżające i odmładzające.
Kwas hialuronowy: właściwości higroskopijne
Właściwości kwasu hialuronowego wynikają głównie z jego wysokiej higroskopijności. Związek ten posiada zdolność przyciągania cząsteczek wody. Jako naturalny, nierozgałęziony polimer, występuje w organizmie naturalnie w postaci soli sodowej kwasu hialuronowego. Wraz z kolagenem stanowi kluczowy element macierzy międzykomórkowej.
Jakie są więc efekty kwasu hialuronowego w kontekście odmładzania? Dzięki niemu skóra staje się odpowiednio nawodniona oraz napięta. Korzyści z jego stosowania to przede wszystkim:
- poprawa wyglądu cery i redukcja zmarszczek
- wygładzenie i zwiększenie napięcia skóry
- przyspieszenie gojenia się ran
- właściwości przeciwzapalne
- redukcja cieni pod oczami i drobnych zmarszczek
- zwiększenie właściwości ochronnych skóry
- przywrócenie cerze blasku
Skóra staje się więc ukojona, świeża, nawodniona i sprawia wrażenie bardziej wypoczętej.
Kwas hialuronowy - działanie w kosmetykach i medycynie estetycznej
Jak stosować kwas hialuronowy? Z upływem lat ilość kwasu hialuronowego w ciele spada, czego konsekwencją są np. zmarszczki, widoczne oznaki starzenia, utrata jędrności i gładkości cery. Mimo to może być on aplikowany zewnętrznie w formie odpowiednich preparatów kosmetycznych, np. jako płynne serum lub pod postacią bardziej złożonych receptur, np. w kremie. Właściwości kwasu hialuronowego dla pięknej skóry są wykorzystywane już od lat 80. XX wieku. Dziś znajdziemy go przede wszystkim w produktach przeznaczonych do stosowania na skórę twarzy, wokół oczu oraz szyi.
Inną formą stosowania kwasu hialuronowego (wykorzystywaną w medycynie estetycznej) są zastrzyki. W ofercie gabinetów medycyny estetycznej znajdziemy usługę ostrzykiwania twarzy tym składnikiem, co ma przywrócić skórze młody wygląd. Oprócz tego zastrzyki z kwasem hialuronowym są wykorzystywane w łagodzeniu artretyzmu i zwyrodnień stawowych.
Efekty kwasu hialuronowego: silne nawilżenie i sprężystość
Jak widać, kwas hialuronowy jest doceniany głównie za działanie spowalniające procesy starzenia się skóry. W rezultacie stanowi częsty składnik maseczek, kremów, toników.
- Jeżeli jego masa cząsteczkowa jest niska, przenika do głębszych warstw naskórka i skuteczniej niweluje zmarszczki.
- Za to w przypadku kwasu hialuronowego o wysokiej masie cząsteczkowej następuje tworzenie hydrofilowego filmu na powierzchni skóry, co zmniejsza przeznaskórkową utratę wody i zapewnia “barierę ochronną” przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Będzie więc idealnym rozwiązaniem dla suchej, spierzchniętej skóry.
Kwas hialuronowy w kosmetykach to również częsty składnik preparatów na włosy ze względu na działanie nawilżające, zmiękczające i wygładzające.
Stosowanie kwasu hialuronowego dla celów medycznych i kosmetologicznych pełni również wiele innych funkcji. W dermatologii używa się go m.in. do leczenia blizn, oparzeń, oraz w schorzeniach powodujących zaniki skóry. Oprócz tego działanie kwasu hialuronowego jest wykorzystywane w medycynie estetycznej i chirurgii plastycznej do dokonywania m.in. korekcji kształtu twarzy, wygładzania zmarszczek, wyrównywania blizn, a także w preparatach do powiększania ust i piersi.
Kwas hialuronowy – przeciwwskazania
Czy każdy może stosować kwas hialuronowy? Przeciwwskazania (głównie w kontekście wstrzykiwania w ciało) obejmują pewne grupy ludzi, wśród których wymienia się kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby cierpiące na zaburzenia pracy tarczycy, choroby nowotworowe, mające alergię na składniki konkretnych preparatów, a także problemy z krzepliwością krwi czy opryszczkę.
Dla kogo kwas hialuronowy?
Ze względu na łagodne działanie, kwas hialuronowy może być używany nawet przy skórze wrażliwej i ze skłonnością do podrażnień. Kosmetyki z tym składnikiem są szczególnie polecane cerom suchym, przesuszonym i odwodnionym; osobom pracującym w klimatyzowanych pomieszczeniach, narażonych na działanie słońca oraz innych szkodliwych czynników zewnętrznych; w ramach profilaktyki przeciwstarzeniowej w każdym wieku; oraz kobietom w okresie menopauzy.
Kwas hialuronowy w kosmetykach Genactiv
Ze względu na naturalność, skuteczność i bezpieczne działanie, kwas hialuronowy znajduje się m.in. w dermokosmetykach Genactiv. W połączeniu z bioaktywnym colostrum bovinum i mlekiem klaczy zapewnia działanie synergiczne. Nawilża, wygładza, zwiększa elastyczność, sprawdzając się w pielęgnacji cery dojrzałej, problematycznej i podrażnionej. Dzięki zawartości skoncentrowanych, naturalnych substancji, kosmetyki z tej serii wywołują efekt szybkiej regeneracji, odbudowy oraz wyraźnego odmłodzenia skóry.