Sucha skóra głowy - problem, który można łatwo wyeliminować. Sprawdź jak!
Sucha skóra głowy u dziecka. Jak rozpoznać i jak sobie radzić?
Warto pamiętać, iż problem suchej skóry głowy przypomina łupież, ale nim nie jest! Są inne przyczyny wywołujące ten stan, stąd mogą okazać się nieskuteczne szampony przeciwłupieżowe. W przypadku suchej skóry głowy przede wszystkim warto postawić na odpowiednią odbudowę ochronnego płaszcza hydrolipidowego na skórze głowy, oraz ochronę przed ucieczką wody z naskórka i unikaniu czynników drażniących.
JAK ROZPOZNAĆ SUCHĄ SKÓRĘ?
Zazwyczaj temu problemowi towarzyszy uczucie dyskomfortu skóry- jej ściągnięcia, napięcia. Dziecko samo zgłasza ten problem.Skóra głowy jest szorstka i matowa, łuszczące się płatki są bardzo jasne i drobne.
Skąd się bierze problem suchej skóry u dzieci?
Oprócz leczenia/ przechodzonych chorób (jak np. grypa, covid, stosowanie antybiotekoterapii), problem suchej skóry głowy u dziecka może pojawić się często w efekcie dużych wahań temperatury, ale także nadmiernej ekspozycji na słońce lub mróz. Dieta również nie jest bez znaczenia. Po pierwsze zbyt małe ilości wypijanej wody, ale też dieta uboga w witaminy i minerały może dawać tego typu problemy skórne. Pamiętajmy, że skóra dziecka jest delikatniejsza, stąd tego typu zmiany mogą pojawiać się szybciej.
JAK RADZIĆ SOBIE Z SUCHĄ SKÓRĄ GŁOWY U DZIECKA?
Problem można bardzo szybko wyeliminować, poprzez eliminację przyczyny wywołującej:
- zakończenie antybiotykoterapii,
- wyjście z choroby,
- urozmaicenie diety,
- wypijanie odpowiedniej ilości wody
- do tego odbudowując odpowiednio mikrobiom skóry poprzez zadbanie o płaszcz hydrolipidowy. Dbamy o poprawę nawodnienia warstwy rogowej naskórka.
W tym celu od wewnątrz dbamy o nawilżenie organizmu (woda napływa do włosów od strony korzenia), a od zewnątrz wzmacniając barierę ucieczki wody (stosując odpowiednie produkty do pielęgnacji jak np. co kilka myć maskę na skórę głowy nawilżającą, a także serum i szampon o podobnym działaniu. W tym celu warto wprowadzić wspomniane produkty pielęgnacyjne (szampon, maska, serum), tworząc ochronną rutynę pielęgnacyjną skóry głowy dziecka opartej o bezpieczne składniki mające działanie ochronne i regenerujące dla płaszcza hydrolipidowego na skórze głowy.
Mogą sprawdzić się w tym przypadku colostrum i mleko klaczy. Warto pamiętać, że w przypadku bardziej zaawansowanych problemów, stanów wzmożonego przesuszenia skóry, możemy stosować trzy kroki pielęgnacyjne składające się z szamponu, maski i serum bez spłukiwania. W okresie remisji możemy zdecydować się na rzadsze stosowanie produktów, a także czasowo zrezygnować ze stosowania np. serum kończącego rutynę.
Bibliografia:
- Z. Xu i in., Dandruff is Associated with the Conjoined Interactions between Host and Microorganisms, „Scientific Reports” 2016, Vol. 6, No. 1.
- VII L. Brzezińska-Wcisło i in., dz. cyt.; M. Wysocka, Łupież jako objaw – jego etiopatogeneza, leczenie i zapobieganie, „Nowa Medycyna” 2002, nr 3.