Jak myć skórę głowy i włosy dziecku? Najczęstsze błędy i polecane sposoby okiem trychologa.
Jak odpowiednio myć skórę głowy dziecka? Jakie są najczęstsze błędy tej czynności?
Zaczniemy od błędów- skąd się biorą?
Większość osób, zarówno rodzice dzieciom, jak i osoby dorosłe zapominają, że mycie włosów, to przede wszystkim mycie skóry głowy. Przez to bardzo często skupiamy się na rozprowadzaniu szamponu dokładnie na powierzchni włosów, pracując palcami na włosie, a nie na skórze.
Dodatkowo nie dostosowujemy szamponu do potrzeb skóry. Co to oznacza?
Jeżeli skóra głowy dziecka się z nami komunikuje- czyli widzimy na włosach białe płatki, po podrapaniu skóry zostaje za paznokciami biało- żółty osad (łupież tłusty), skóra swędzi i piecze- to w takiej sytuacji powinniśmy zwrócić uwagę na kwestie pielęgnacyjne skóry głowy u dziecka, rozpocząć od dopasowania szamponu do potrzeb skórnych (np. przeciwłupieżowy, nawilżający, przeciwprzetłuszczający), a do tego myślimy o użyciu dodatkowych kroków pielęgnacyjnych, np. maski do skóry głowy ułatwiające ochronę warstwy hydro-lipidowej skóry głowy.
JAK MYĆ SKÓRĘ GŁOWY DZIECKA?
Przypomnijmy sobie- dziecięce skóry, dzieci do okresu dojrzewania, nie mają potrzeby codziennego mycia, ale faktycznie skóra głowy przyciąga wiele zanieczyszczeń z zewnątrz (kurz, pyłki, nitki z ubrań etc.).
Należy pamiętać o dokładnym usuwaniu tych zanieczyszczeń. W tym celu powinniśmy wykonywać tzw. podwójne mycie skóry głowy.
Dlaczego?
Pierwsze mycie pozwala szamponowi wnikać w zalegającą warstwę brudu/ zanieczyszczeń, a drugie mycie, pozwala ją usuwać z powierzchni skóry. Oba mycia powinny skupiać się na skórze głowy, gdzie szampon staramy się opuszkami palców rozprowadzać po skórze głowy dziecka.
Nie pomijamy obwodu głowy! Skupiamy się na linii frontalnej, skroni, potylicy, gdzie również, poprzez np. aktywność gruczołów potowych zbierają się zanieczyszczenia. Pracując opuszkami palców staramy się wykonywać wyczuwalny masaż, aby odpowiednio docisnąć palce do skóry. Procedurę powracamy w przypadku obu myć. Następnie przechodzimy do dokładnego spłukania włosów letnią/ delikatnie ciepłą wodą.
Jak wycierać włosy dziecka, aby ich nie uszkodzić? Najczęstsze błędy.
Pamiętamy o podstawowej zasadzie: nie trzemy, a ODCISKAMY nadmiar wody! Jest to najczęstszy błąd rodziców podczas suszenia włosów za pomocą ręcznika. Włosy dziecka mają delikatniejsza strukturę na długości łodygi, stąd intensywne tarcie, które większość uważa za szybszy sposób wysuszenia głowy z czasem może dać tylko negatywne efekty w postaci pogłębienia braków keratynowych w strukturze włosów dziecka.
Kolejny błąd to materiał ręcznika. Wiele ręczników jest po wielu praniach bardzo sztywnych, szorstkich, a to, w połączeniu z procesem niewłaściwego suszenia włosów- tarcia, dodatkowo przyczynia się do ingerowania w strukturę łodygi włosa. Warto zainwestować w delikatne materiały np. z mikrofibry, w celu ułatwienia procesu odciskania nadmiary wody z włosów.