Czy bioaktywne związki białkowe obecne w colostrum są wchłaniane przed ich strawieniem w jelitach?
Miejscem, w którym przyjęte pokarmy są trawione jest przewód pokarmowy, a przede wszystkim jelita. Enzymy w jelicie działają stopniowo trawiąc pokarmy do poziomu podstawowych, łatwo wchłanialnych składowych spożywanych białek, węglowodanów i lipidów, którymi są odpowiednio – aminokwasy, cukry proste (monocukry) i kwasy tłuszczowe oraz monoacyloglicerol. Zanim większe cząsteczki (np. peptydy) zostaną do końca rozłożone, mogą również zostać wchłonięte. Co prawda jeszcze kilkadziesiąt lat temu dominował pogląd, że tylko najbardziej podstawowe składowe pokarmu są wchłaniane, jednak późniejsze odkrycia spowodowały zmianę naszego rozumienia procesu wchłaniania.
Oczywiście przytłaczająca większość wchłanianych substancji to te najmniejsze, obojętne dla organizmu. Jednak wchłanianie większych, potencjalnie bioaktywnych składników pokarmów odbywa się w sposób fizjologiczny, choćby na potrzeby stymulacji układu immunologicznego.
Zajmują się tym wyspecjalizowane komórki M (microfold cells) zlokalizowane w sąsiedztwie zgrupowań tkanki limfatycznej, tzw. kępek Peyer’a. Niezależnie od mechanizmu który do tego prowadzi, poziom regulacyjnych cząsteczek (np. Igf-1) wchodzących w skład colostrum, podnosi się w płynach ustrojowych po suplementacji siarą, co potwierdzają badania naukowe.
I choć wyniki pokazują, że podwyższenie stężenia tych substancji w surowicy nie przekracza poziomów spotykanych w warunkach fizjologicznych, dowodzi to jednak, że przyjmowanie colostrum ewidentnie wpływa na regulację organizmu u osób dorosłych.